Leto sa pomaly skončilo a ním aj čas letných dovoleniek. Nech ste dovolenkovali kdekoľvek, dokonca, aj keď to s dovolenkou tento rok nevyšlo, tieto knihy dokážu navodiť prímorskú atmosféru starovekého mýtického Grécka aj začiatkom jesene. 

Knižné tipy obsahujú knihy nielen pre dospelých, ale aj pre menších čitateľov.

„Ak sa zahľadíš do vlniacich sa vôd mora jasným, neskaleným zrakom, tak uzrieš v každej vlne odraz najvyššej pravdy a krásy.“

Kirke

Postavu Kirké poznáme ako zlomyseľnú čarodejnicu z gréckeho ostrova Aiaia, ktorá premieňala námorníkov na ošípané.

Príbeh Kirké od Medeline Miller sa však na túto mytologickú ženu pozerá z iného uhľa. Sleduje osudy malej a podivnej nymfy, ktorá je dcérou boha slnka Helia a krásnej najády Perse. Už od narodenia sa Kirké odlišuje od ostatných nýmf, či už vzhľadom, hlasom alebo schopnosťami. Nedokáže sa rovnať svojim krajším súrodencom, často sa bojuje s ich a matkiným pohŕdaním. Stretnutie Kirké so spútaným a potrestaným Prometeom v nej prebudí záujem o obyčajných smrteľníkov. Práve jeden ľudský muž sa nakoniec stane hlavnou príčinou jej vyhostenia z Olympu. Z lásky k tomuto mužovi Kirké niekoľkokrát nedovolene použije svoju skrytú čarovnú moc. Tieto činy vzbudia u bohov obavy z nevyspytateľnej sily Kirké. Olympania napokon rozhodnú o jej vyhnanstve na osamelý ostrov.

Kirké v knihe nie je zákerná čarodejnica, ale osamelá žena, ktorá musí čeliť ťažkým životným situáciám. Nástrahy života spojené s jej odlišnosťou častokrát vyústia do nešťastného konca, proti ktorému Kirké bojuje svojimi čarovnými schopnosťami. Jej kruté činy vždy majú svoj dôvod, odohrávajú sa vo chvíli, kedy už Kirké nezvláda rany, ktoré jej priniesol osud. Kirké si svoje činy a chyby plne uvedomuje, a preto príde čas, kedy sa rozhodne napraviť, čo spôsobila.

Spev o Achillovi, rovnako ako kniha Kirké, nabúrava tradičné stereotypné zobrazenie hrdinov z gréckych mytologických príbehov. Zobrazuje Achilla, odvážneho mladého muža, ktorého podľa veštby čaká krátky život plný slávy. Rozprávačom príbehu je však Achillov priateľ Patrokles. Patrokles je presným opakom Achilla. Je to chlapec drobný, citlivý, fyzicky málo zdatný, s absenciou umeleckého talentu. Stretnutie Achilla a Patrokla výrazne ovplyvní osudy oboch mladých mužov. Ešte ako chlapcov ich spojí nerozlučné priateľstvo, ktoré musí čeliť neprajnému osudu i nežičlivým zásahom zo strany Achillovej matky, bohyne Tetis.

Prostredníctvom Patrokla je Achilles vyobrazený ako mladý muž, ktorý mal talent nielen pre boj a zabíjanie. Achilles nepostrádal ani umeleckého ducha, vedel hrať na lýre, spieval zvučným hlasom. Tento slávny poloboh známy pre svoju takmer úplnú nesmrteľnosť bol viac než len hrdina trójskej vojny, ktorý porazil Hektora a dobyl brány mesta. Achilles bol oddaným priateľom, ktorý sa vedel zachovať čestne a srdečne aj voči nepriateľovi, zabrániť neprávosti. Bol náladový, nechal sa strhnúť silnými citmi, pohltiť žiaľom. Namiesto dokonalého obrazu legendárneho bojovníka sa modeluje postava mladého muža, chlapca, ktorý sa rozhodol ísť za svojim vopred predstaveným osudom, hoci netušil, že nitky osudu sú napriek všetkej sile veštieb vo svojej podstate nevyspytateľné.

IMG_20210920_134333-01

Valerio Massimo Manfredi: séria Odyseus (2019-2020)

Odyseus je gréckym hrdinom, ktorého príbeh prerozprával známy taliansky archeológ a spisovateľ Valerio Massimo Manfredi. Séria pozostáva z dvoch kníh: Odyseus – Prísaha (2019) a Odyseus – Návrat (2020). Odyseus vyrastá ako syn kráľa jedného z malých gréckych ostrovov. Uchádza sa o ruku Heleny, no napokon sa zosobáši s jej sestrou, Penelopou. Potom žije so svojou manželkou ako vládca ostrova. Mladý kráľ je však čoskoro povolaný do vojny. Cesty ho zavedú do Tróje ako jedného z účastníkov slávnej trójskej vojny. Porazením Tróje sa dobrodružstvá Odysea a jeho spolubojovníkov nekončia. Celú posádku čaká dlhé putovanie po mori, počas ktorého narazia na všetky možné mýtické tvory, musia čeliť nevyspytateľnosti prírody a bohov.

Vojna v Tróji inšpirovala aj jedného zo slovenských autorov, ktorý píše predovšetkým knihy pre čitateľov mladších vekových kategórií. Milan Chovan napísal aj niekoľko historických románov pre dospelých, medzi ktorými je i Tajomná Trója. Kniha Tajomná Trója prerozpráva príbeh prostredníctvom trójskej princeznej Kassandry, ktoré má veštecké schopnosti. Kasandra svojich krajanov z Tróje varuje pred strašným koncom vojny, jej prorockým slovám však nikto neverí. Ako vždy, aj za týmto je vôľa jedného z bohov. Svoje veštecké sily získala Kasandra podvodom od Apolóna, ktorý sa jej pomstil tým, že poznačil jej schopnosť nedôverou.  

IMG_20210920_134726-01

 

Pre mladších čitateľov, ktorí majú radi antických hrdinov sa nájde veľké množstvo kníh. Grécki hrdinovia (2021) je ilustrovaná kniha, ktorá prerozpráva príbehy až troch gréckych polobohov a hrdinov – Prometeus je odsúdený za to, že daroval ľuďom oheň, Perseus poráža hrôzostrašnú Medúzu a Herakles plní svojich dvanásť úloh. Krásne ilustrovaná kniha z edície Múzy Teseus a Ariadna (2017)  vyrozpráva o úskaliach lásky aténskeho princa a krétskej princeznej. Z rovnakej edície sú aj knihy Orfeus a Eurydika (2014) alebo Eros a Psyché (2015). O prvom gréckom bohovi, ktorý bol osamelý, a preto sa rozhodol stvoriť rastliny, ako aj jeho ďalšom osude, sa deti viac dozvedia v knihe Uranos (2004). Hlavným hrdinom knihy Sizyfos (2004) je korintský kráľ, ktorý začal pochybovať o  gréckych bohoch a vymyslel prefíkaný plán, ako si s nimi poradiť a zabezpečiť si nesmrteľnosť. Grécke mýty pre deti (2015) prerozprávajú hneď niekoľko najznámejších gréckych legiend. A napokon je tu moderná séria inšpirovaná gréckymi mýtmi Beštie z Olympu (2019) – Správca stajníHádesov pes  -v  jej príbehu jedenásťročný chlapec zistí, že jeho otcom je boh Pan.