6 tipov na knihy pre deti

  • Post published:1. júna 2021
  • Post category:Blog

Hurá pre knihu!

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, v našej rozmanitej knižnici sa nájdu rôzne knihy. A to aj pre detských čitateľov, ktorí radi a veľa čítajú.

Ak neviete, čo vybrať na čítanie svojim malým školákom, ponúkame Vám zopár zábavných, záhadných i dobrodružných knižných tipov, približne pre vek 8-12 rokov.

„Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.“

traja patraci

Traja pátrači sú veľmi známym titulom aj pre tých starších, ktorí ako deti tieto knihy zbožňovali. Okrem najznámejších prvých troch častí Tajomstvo strašidelného zámku, Záhada zajakavého papagája a Záhada šepkajúcej múmie od Roberta Arthura, nájdete v našej knižnici aj iné tituly z tejto série od autorov – Wliam Arden (Tajomstvo pruhovanej mačky, Záhada tajomného odkazu…), M.V. Carey (Záhada horiacich stôp, Záhada hrozného vlkolaka…), Nick West (Záhada kašľajúceho draka) a Marc Brandel (Záhada unesenej veľryby).

S podobnou napínavou, dobrodružnou a záhadnou tematikou sa môžeme stretnúť aj pri knižných sériách Tigrí tím, Klub záhad alebo Hľadači pokladov od autora Thomasa Brezinu.

 

Knihy pre mladších čitateľov od Davida Walliamsa sú popretkávané napätím, humorom i poučením. Jednoducho a rýchlo sa čítajú a u mladších čitateľov sú veľmi obľúbené.

Pre dobrodruhov odporúčame Babku Gaunerku, ktorá nie je len nudnou starou babkou, ale má aj tajné zločinecké sny a tiež knihu Dedkov veľký útek. Pre nebojsov, ktorí sa len tak niečoho neboja, odporúčame vtipné, no strašidelné príbehy v kresle s Diabolskou zubárkou a knihu Tatko za mrežami s poriadnou dávkou napätia a humoru.

Od tohto autora nájdete v našej knižnici aj tituly: Krysburger, Hnusná teta Berta, Malý milionár, Pán Smraďoch, Chlapec v sukni, Obluda z ľadu a mini sériu kníh Najhoršie deti na svete 1, 2, 3.

6CB65AD0-B138-4680-B773-67837191E618

Denník odvážneho bojka nie je typickým denníkom o pocitoch pre násťročných. Ide o vtipné zápisky 11 ročného Grega, v ktorých popisuje svojským spôsobom príhody zo školy, prázdnin, dobrodružstvá s kamarátmi a príhody s rodinou. Knižky nie sú o klasických dlhých príbehoch, skôr sú zamerané na jednoduché podanie v štýle humorných zápiskov z pohľadu hlavného hrdinu. Zápisky sú obohatené o ručné zošitové kresby, ktoré dodávajú denníku atypický, no zaujímavý vzhľad. V našej knižnici môžete nájsť viacero častí z tohto titulu.

Môžete u nás nájsť aj prvú časť Denník skvelého kamoša, ktorej hlavným hrdinom je Rowley Jefferson, najlepší kamarát Grega.

Branislav Jobus je v slovenskej detskej knižnej sfére obľúbeným autorom a to aj vďaka sérii kníh o Muflónovi Ancijášovi. Ide o jednotlivé príbehy, ktoré sú plné dobrodružstiev dobráka Muflóna Ancijáša, ktorý cestuje po Západnej Európe aj celom svete v kamióne a svojich obľúbených tepláčikoch. Dokonca dostane špeciálnu úlohu, ktorú musí vykonať na Slovensku. Pre Ancijáša nie je žiadna úloha náročná, pretože veľmi, veľmi rád pomáha druhým, je dobrosrdečný a dobroprajný. Knihy sú jednoducho písané, plné dobrodružstiev, s peknou myšlienkou dobrosrdečnosti a pomáhania.

4015339B-240D-47FD-B847-DED457CA3E8E
99113E43-91EB-4C5C-B3F7-88BE82FEAAA5

Pre dievčatá, ktoré majú rady vtipné dobrodružstvá, odporúčame sériu knižiek Mirelka Pátračová rieši. Mirelka je 9 ročné dievča, ktoré má spolu s kamarátkami vlastnú detektívnu kanceláriu Tri pátračky. Dievčatá riešia rôzne zamotané prípady, ako napríklad záhadné miznutie mačiek z Mláčkova, zamorenie mestečka duchmi morských prasiatok a dokonca ani počas prázdnin si neoddýchnu pri prípade podivuhodnej chlpatej obludy. Knihy sú písané denníkovou formou, obohatené veselými kresbami a skvelými radami pre malé detektívky.

Jednou z najčítanejších slovenských autoriek pre deti je Gabriela Futová. Jej knihy sú plné dobrodružstiev, reálnych a vtipných situácií s deťmi, ktoré zažil nejeden rodič, no i milých priateľstiev a nenápadne skrytých pekných posolstiev.

Z knižiek, ktoré objasňujú deťom problémy medziľudských vzťahov, vyberáme:

Brata musíš poslúchať! je príbehom o dvoch súrodencoch, ktorí aj napriek tomu, že sa občas doťahujú, sa majú veľmi radi. Kniha milo i vtipne ukazuje pevný vzťah oboch súrodencov.

V knihe Hľadám lepšiu mamu sa stretávame s Katkou, ktorá bojuje so svojim správaním a je vo veku, kedy rebeluje a všetky príkazy od rodičov sú pre ňu neskutočné. Zmyslí si, že si nájde novú lepšiu mamu, pretože jej mama jej nič nedovolí. Knižka jemným spôsobom vysvetľuje dieťaťu, že naši rodičia sú pre nás nenahraditeľní a sú tými najlepšími rodičmi.

Voľným pokračovaním knihy Hľadám lepšiu mamu je kniha Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche, kde sa opäť stretávame s nespokojnou výmyselníčkou Katkou, ktorá tentokrát nie je spokojná s výberom maminho priateľa. Púšťa sa do hľadania nového otca, no na ceste za vytúženým cieľom sa dostáva do rôznych vtipných situácií. Príbeh opäť skrýva pekné posolstvo o tom, ako s láskou deťom vysvetliť jednu z mnohých situácií v medziľudských vzťahoch.

Od autorky Futovej z ďalších odporúčame: Kvapky na kameni, Čo učky nevidia, Poškoláci, Dokonalá Klára, Naša mama je bosorka, Lebo musím!, Nezblázni sa, mamička, Keby som bola bosorka, Nejdem a basta! …

5A66EE7D-06E5-49B9-874C-7B9BBFCB2272

Z ďalších vyberáme:
Webb, Holly: Magické zvieratá 1,2,3,4

Chapman, Linda: Hviezdni priatelia 1, 2, 3, 4

Simon, Francesca: Grázlik Gabo