2. apríl je Svetovým dňom povedomia o autizme. Čo je to vlastne autizmus a kto sú to autisti? Každý je svojim spôsobom výnimočný a jedinečný a každý potrebuje iný prístup.

Existujú mnohé odborné publikácie, ktoré nám môžu pomôcť pri práci s týmito ľuďmi a pomôcť pochopiť ich. Knihy majú slúžiť skôr ako príručky a sprievodcovia ich výnimočným svetom.
Existujú aj knihy, ktoré napísali sami autisti, aby sme ich lepšie mohli spoznať i pochopiť ich rozmanitý svet. Ak máte záujem, ponúkame vám zopár autobiografických, poviedkových i odborných kníh, ktoré približujú ich každodenný život. 

 

„Človeka nemožno posudzovať podľa zovňajšku. Ak však spoznáte jeho dušu budete si vzájomne oveľa bližší.“

DC2771B4-28F4-431C-BC53-5F2D153B3F57

Ludwig, Benjamin: Vo svete Ginny Moonovej, 2017

Kniha Vitajte vo svete Ginny Moonovej je príbehom plným emócií, ktorý nám približuje tému autizmu prepojenú s témou adopcie. Je písaný z pohľadu hlavnej hrdinky, vo forme denníka. Ginny je autistka, ktorá si už prešla niekoľkými pestúnskymi rodinami a teraz je už tínedžerka. V terajšej rodine sa jej snažia vytvoriť čo najlepšie podmienky, avšak Ginny po celý čas tajne vymýšľa, ako sa dostať ku svojej ozajstnej mame a stratenej bábike z detstva. Dokonca si naplánuje aj únos, ale nie všetko vychádza podľa predstáv. Ginny sa kvôli jej nazeraniu na svet často stretáva s nepochopením okolia. Posolstvom príbehu je potreba chápania týchto detí, ktoré potrebujú veľkú dávku porozumenia a trpezlivosti.

Link na katalóg

Březinová, Ivona: Krič potichu, braček, 2017

Krič potichu, braček je pútavým príbehom, ktorý nás vtiahne do deja netradičnej rodiny s autistickým chlapcom Jeremiášom. Jeremiáš je chlapec, ktorý žije vo vlastnom svete. Každému dňu priradil farby a von nevyjde bez pokrievky od hrnca. Dokonca má aj nástenku so symbolmi, ktoré mu naznačujú, čo bude v daný deň robiť. Má svoj harmonogram a akákoľvek odchýlka predstavuje riziko, že by sa mohol rozrušiť.
Autorka sa snaží citlivo a vtipne opísať každodenné trápenie rodinných príslušníkov. Tí častokrát potláčajú vlastné sny a neustále sa stretávajú s odcudzovaním a nepochopením okolia.

Pútavý príbeh o neobyčajnom svete malého autistu a jeho rodiny je zrozumiteľne písaný aj pre čitateľov mladšieho veku. 

Link na katalóg

Krič potichu, braček
Prečo skáčem

Higašida, Naoki: Prečo skáčem, 2015

Kniha Prečo skáčem nám ponúka netradičný pohľad na život autistu. Netradičná preto, lebo rozprávačom je samotný autor Naoki Higašida, ktorý napísal túto knihu ako trinásťročný. Sprevádza nás svojim životom autistu a prináša pohľad do svojho zvláštneho sveta. Odpovedá na rôzne otázky, ako – prečo sa autisti učia naspamäť cestovné poriadky, čo im spôsobuje „hysáky“, prečo sú neposední, čo si myslia o autizme a ďalšie. Odpovedá jednoducho a svojsky, tak aby sme mu porozumeli. Knižku autor zakončil poviedkou Som stále tu, ktorá je dôkazom, že autistom nechýba predstavivosť či empatia.

Link na katalóg  

Bednár, Jozef: Osud tak rozhodol : o živote a autizme s láskou, 2015

V knihe Osud tak rozhodol: o živote a autizme s láskou opisuje autor príbeh svojej rodiny a autistického syna Mareka. Majo je už 16ročný tínedžer s veľkým srdcom, no v niečom je tak trochu iný od ostatných. Má svoje zaužívané vzorce správania a reagovania na udalosti. Autor v knihe opisuje každodenné radostné i menej úsmevné príhody s ich synom a rodinkou. Je to skutočný príbeh o rodine a trpezlivosti, ktorá nevzdala boj s autizmom, ale naopak ho s láskou do svojho života prijala.

Od tohto autora odporúčame aj: Bednár, Jozef: Nezlomní : 18 otvorených rozhovorov o autizme, 2020,

Link na katalóg

Osud tak rozhodol : o živote a autizme s láskou
V tomto dome bývala Livi Owenová

Dooley, Sarah: V tomto dome bývala Livi Owenová, 2011

Život 14ročnej Olívie nie je až tak jednoduchý ako by sa zdalo. Livi je totiž autistka a jej vnímanie sveta sa odlišuje od skutočnej reality. Jednoduchý a milý príbeh V tomto dome bývala Livi Owenová opisuje Olíviin život a diagnózu, ktorú si sama uvedomuje, no nedokáže ju častokrát ovládať. Kvôli jej nevhodnému správaniu a záchvatom, sa už niekoľkokrát museli sťahovať. Aj napriek všetkým problémom sa Livi vďaka pochopeniu zo strany rodiny a aj vďaka novej opatrovateľke darí postupne zvládať svoje ťažkosti. Tento milý príbeh je vhodný pre čitateľov s podobnou diagnózou, ale aj pre tých, čo sa chcú niečo viac dozvedieť o živote s autizmom.

Link na katalóg

Notbohm, Ellen: Desať vecí, ktoré by každé dieťa s autizmom chcelo, aby ste vedeli, 2013

Sympatická knižka Desať vecí, ktoré by každé dieťa s autizmom chcelo, aby ste vedeli opisuje 10 charakteristických čŕt dieťaťa s autistickým správaním. Pomáha nám lepšie objasniť, čo od nás takéto dieťa vyžaduje, ako ho správne usmerniť pri bežných situáciách, ktoré pre neho až také bežné nie sú, či pochopiť jeho iný svet. Táto jednoduchá a malá príručka je vhodná pre každého, kto má záujem sa trochu ponoriť do autistického sveta.

Link na katalóg

2DDE3FA0-B65C-4A49-96C1-3E0DD04CD0DA
2D9228DE-12D6-4BB6-B1FB-247E4EECFAED

Dicks, Matthew: Paměti imaginárního kamaráda, 2014

Iný pohľad do autistického sveta nám prináša príbeh rozprávaný vymysleným kamarátom Budom, najlepším priateľom autistického chlapca Maxa. Budo žije v Maxovom imaginárnom svete už dlho hlavne vďaka chlapcovej inakosti. Maxa má veľmi rád. Pozná všetky jeho túžby a pomáha mu svojimi radami bojovať s každodennými problémami. Jedinú vec čo Budo nevie, je zasahovať do reálneho života. Na prvý pohľad milý a jednoduchý príbeh o malom autistovi, je obohatený o napínavú zápletku s učiteľkou. O tom, čo sa chlapcovi prihodilo a ako to ovplyvnilo kamarátstvo s Budom sa dočítate v knižke s názvom Paměti imaginárního kamaráda

Je to vtipná, miestami napínavá i poučná knižka, v ktorej nám Budo rozpráva ako k ľuďom s autizmom pristupovať a ako s nimi komunikovať.

Link na katalóg

Z ďalších vyberáme:

Tammet, Daniel: Narodený v modrú stredu, 2020
Foer, Jonathan Safran: Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko, 2012
Baron-Cohen, Simon: Duševná slepota – nevidieť do mysle : esej o autizme a teórii mysle, 2009
Schovanec, Josef: O kolečko míň : můj život s autismem, 2014
Morar, Tamara: Moje vítězství nad autismem, 2013