Zaujímave tipy na knihy o ženách

  • Post published:8. marca 2023
  • Post category:Blog

Ženy boli oddávna považované za nežnejšie pohlavie, od ktorého sa spočiatku neočakávalo veľa. Boli predurčené na starostlivosť o domácnosť, rodenie detí a často boli považované iba za „krásny doplnok do bytu“.

Avšak okúzľujúci svet žien nie je spojený len s ich krásou, ale aj múdrosťou a vynaliezavosťou. Častokrát sa stretávame so ženami, ktoré sa nebáli použiť svoju fantáziu, intelekt a odvahu, aby naplnili svoje sny i túžby. Dokázali nám to, že vedia byť rovnako dobré ako muži a niektoré dokázali pomôcť celému svetu a sú dodnes inšpiráciou aj pre iných.

100_naj_zien_02

Veľká ilustrovaná publikácia 100 najväčších žien histórie vás prevedie životnými príbehmi významných žien. Boli to ženy z rôznych období, z rôznych častí sveta a s rozličnými povolaniami. Medzi nich patrili aj poetka Emily Dickinsová, kráľovná Alžbeta I., Eleanor Roosveltová, Anna Franková, antropologička Margaret Meadová, významná vedkyňa Marie Curiová, módna ikona Coco Chanel či japonská spisovateľka Šikibu Murasaki a mnohé ďalšie.

 

zeny_umelkyne_01

Medzi podobné tituly patrí kniha Ženy, ktoré menili svet od Leopolda Moravčíka, kde nám autor opisuje životy žien, ktoré sa stali manželkami či milenkami významných mužov a aj to, aký vplyv mali na dej udalostí vo svete. A tiež kniha Ženy umelkyne, kde nám autorka Flavia Frigeri prináša pekný a stručný prehľad o ženách vo svete umenia v období 16. až 20. storočia.

zeny_kt._menili_svet

Ve stínu Alberta Einsteina

V knihe Ve stínu Alberta Einsteina autorka vzdáva hold Einsteinovej prvej žene, výnimočnej srbskej matematičke a fyzičke Milevy Marićovej. Kvôli vzťahu s Einsteinom sa musela vzdať svojej kariéry. Aj napriek tomu sa popri výchove ich detí naďalej venovala fyzike, ako manželova spolupracovníčka. S Einsteinom prežila skoro štvrť storočia. V roku 1905 sa podieľala aj na vzniku teórii relativity. Kniha je rozdelená chronologicky. Opisuje jej životný príbeh od narodenia v roku 1875 až po jej smrť v roku 1948.

Vo vydavateľstve Veda vyšla odborná publikácia Strážkyne rodinných kozubov? Ženy v ideológii a politike slovenského štátu, ktorá sa zaoberá spoločenským postavením slovenských žien v prvej polovici 20. storočia. Mohli ženy študovať a pracovať na rovnakých miestach ako muži? Akú predstavu mal vtedajší režim o mladej žene v slovenskom štáte? Odpovede sú ukryté v tejto zaujímavej publikácii.

strazkyne_rodinnych_kozubov
i_zeny_chtely_bojovat_02

Kniha I ženy chtěly bojovat! Československé ženy v britských armádních pomocných sborech ATS a WAAF za druhé světové války sa prevažne zaoberá témou povolania československých žien v armádnych jednotkách. Slúžili na leteckých, pozemných i námorných základniach. Neboli len úradníčky či kuchárky, ale časom sa vypracovali aj na zbrojné asistentky. Autorka sa zameriava skôr na odbornú stránku, než osudy jednotlivcov. No aj napriek tomu je publikácia vhodná aj pre širšiu verejnosť, ktorá sa o túto tému zaujíma.

Knihy Dejiny ženy sú jedným z najúplnejších sociologicko-etnologicko-kultúrno-historických diel o histórii žien a ich postavení v spoločnosti. Opisujú ženy od praveku, cez stredovek, novovek až po súčasnosť. Opisujú materstvo, ich význam pre rôzne civilizácie, sexuálny význam, rasy, rituály, tradície… a nevynechávajú ani oblasť kultúry či módy. Na týchto stránkach nájdete aj japonské gejše či život kresťanských kňažiek. Nejde však o zdĺhavé historické opisy, ale aj o ilustrované a pútavé publikácie.