Ekológia a knihy? Je vôbec možné ich spojiť dokopy? V posledných rokoch sa aj náš knižný trh zaplnil témami ako ekológia, potreba triedenia a spracovania odpadu a zero waste spôsob života. Máte odvahu sa do toho pustiť, no neviete ako začať? Nech sa páči, tu je náš výber publikácií, ktoré vám k tomu môžu pomôcť.

Publikácia Žijeme zodpovedne? Od Georginy Wilson-Powell sa snaží pomôcť nám v každodennom živote, či už pri nakupovaní, jedení, obliekaní, výbere dopravného prostriedku alebo výchove detí. Vyberá konkrétne príklady našich bežne používaných vecí, ktoré nás každý deň obklopujú a snaží sa ponúknuť tú najekologickejšiu. Aj malá zmena dokáže znížiť odpad v oceánoch a pri niektorých radách si uvedomíme, že nám bude aj príjemnejšie. Prečo sme to nerobili doteraz?

Processed with VSCO with ff5 preset
Processed with VSCO with ff5 preset

V knihe Jde to i bez plastů z vydavateľstva Portál sa autorka venuje téme eliminovania plastov. Keďže plasty sama vníma ako ohrozenie, vypracovala tridsaťdňový program, ktorý je možné aplikovať na každú domácnosť. Na základe jednotlivých miestností v byte navrhuje, ako plast doma obmedziť a nahradiť ho niečím ekologickým. Prijmete jej výzvu? Skúsite to aj u Vás doma?

 

V netypickej forme – malého stolného kalendára ponúkame ďalšiu knihu rád Jak chránit planetu, ktorá v sebe obsahuje 365 nápadov. Jednoduchými, krátkymi a výstižnými nápadmi na každý deň v roku nám radí, čo okolo seba zmeniť, zlepšiť, aby sme pomohli našej planéte. Aj každodennými malými krôčikmi jej môžeme pomôcť, tak prečo to nevyskúšať?  

Processed with VSCO with c7 preset

Premýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ plast prišiel? Ako zmeniť priamo Vašu domácnosť, aby ste v nej mali čo najmenej plastových výrobkov? Ako si zabaliť jedlo do práce alebo na cesty a nepoužiť pritom nič vyrobené z plastu? Poznáte Paretov princíp? Kniha Život bez plastov z Ikaru Vám určite mnohé otázky zodpovie a možno Vás podnieti niečo v živote zmeniť.

Kniha Domácnosť bez odpadu od Bey Johnsonovej  je nielen návodom, ako zredukovať odpad v domácnosti, ale aj praktické príklady zo života jednej americkej rodiny. Sama je vytlačená na recyklovanom papieri a pri tlači boli použité ekologicky neškodné farby. Radi by ste poznali zero waste prístup? Dá sa pri eliminovaní odpadu ušetriť? Ako si vyrobiť doma sójové mlieko, horčicu, či cesto na pizzu? Čo je to kompostovanie a viem ho využívať aj vo svojom živote? Dá sa bez odpadov nakupovať? Ako na to? Čo si pripraviť? Naozaj dokáže byť každá domácnosť ekologická?

Processed with VSCO with ff5 preset