Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený v roku 1967 Medzinárodným výborom pre detskú knihu (International Board on Books for Young People – IBBY). Jeho cieľom je podporiť vydávanie hodnotných detských knižiek na celom svete a osloviť detské srdcia tak, aby sa kniha stala každodennou súčasťou ich života.

Každý rok sa dňa druhého apríla slávi Medzinárodný deň detskej knihy, ktorým sa zároveň pripomína dátum narodenia Hansa Christiana Andersena, najslávnejšieho dánskeho rozprávkara. Do sveta rozprávok nazrel vďaka svojmu otcovi, ktorý mu ako malému rozprával a čítaval mnoho príbehov. Niektoré jeho rozprávky vychádzali z ľudových príbehov, inšpiroval sa svojimi cestami, pobytmi pri mori, ale i vlastným životom. Jeho rozprávky sú aj dnes veľmi populárne a majú mnoho adaptácií a upravených verzií, vedeli ste však, že niektoré Andersenové príbehy nemajú happyand? Napríklad, že v jeho najznámejšej rozprávke Malá morská víla sa princ do víly nezamiluje, alebo že Statočný cínový vojačik zhorí v plameňoch aj so svojou papierovou baletkou?

Ako to v jeho príbehoch bolo naozaj, sa môžete dozvedieť tu:

F5576FA5-DF1E-4F20-B4D0-E9695CCAB3FF

Máme pre vás ešte niekoľko tipov na klasických alebo zaujímavých detských autorov:

7088A7A7-BE1B-4E34-86E6-593F54257688

Rozprávky bratov Grimmovcov

Jakob a Wilhelm Grimmovci, dvaja bratia, ktorých mená sú neoddeliteľné spojené s detskými príbehmi. Vedeli ste, že príbehy, ktoré sú s nimi spájané, vlastne sami nenapísali? Príbehy, ktoré zozbierali sú súčasťou bohatej ústnej tradície, ľudovej tvorivosti, ktorú si odovzdávali ľudia z generácie na generáciu. Bratom Grimmovcom vďačíme zato, že sa podujali tieto príbehy, rozprávky spísať a publikovať. Pôvodné texty boli pre deti neboli také sladké ako ich dnes vidíme v Disney verziách, veď napríklad zlá kráľovná zo Snehulienky musela tancovať v žeravých železných topánkach až z nej stal prach, či Popoluškine sestry si odseknú časť chodidla, len aby sa zmestili do črievičky.

 

Malý princ

Príbeh Malého princa oslovuje generácie nie len malých čitateľov, ale aj nás dospelých. Útla knižka rozpráva príbeh pilota, ktorý havaroval v Saharskej púšti a stretáva malého chlapca, ktorý cestuje po rôznych planétach. Dozvedáme sa láskavé a múdre rady, ktoré sa zídu aj v našej realite. Príbeh je obľúbený aj kvôli množstvu pekných citátov. Keďže sa dnes rozprávame o detskej knihe, vyberáme pre vás tento: „Deti musia byť k dospelým veľmi zhovievavé“, ktorý citát sa páči vám?

9D3423F7-B95E-4890-BB87-B8FFF469BC21

Charlie a továreň na čokoládu

Britský spisovateľ Roald Dahl je tiež známym spisovateľom pre deti a mládež. Vedeli ste, že jeho najznámejšie dielo Charlie a továreň na čokoládu inšpirovala jeho osobná skúsenosť, keď ako 13ročný brigádoval ako ochutnávač čokoládových vzoriek v čokoládovni Cadbury? Prácu vo výrobni čokolády miloval a svoje nadšenie z tajomstiev výroby, strojov, pracovných procesov, vône čokolády transformoval do čarovného príbehu o chudobnom, láskavom chlapcovi, ktorý vyhrá možnosť nahliadnuť do výrobných tajov čokoládovne.

Cesta okolo sveta za 80 dní

Ak vy a vaše deti máte radi odvážne dobrodružstvá a túžite navštíviť vzdialené miesta, príbehy Julesa Verna sú práve pre vás. V románe Cesta okolo sveta za 80 dní sa spoločne s hlavným hrdinom môžete podujať na neobyčajnú výpravu –  precestovať Európou, preplávať moria a oceány, preskúmať Áziu, Ameriku a vrátiť sa späť do Londýna, kde sa vaše dobrodružstvo začalo. A ak túto cestu okorení stávka, že či je vôbec možné takúto náročnú cestu za 80 dní zvládnuť, je jasné, že sa máte načo tešiť.

5778604A-02DB-416F-8780-B5B4F8D6205E
78000191-3EF5-4B71-8531-B9A013B4282C

Žabiatko

Vo svete slovenskej literatúry sa zapísala ako zakladateľka modernej slovenskej literatúry pre deti. Jej prvé diela vychádzali v Národných novinách a Slovenských pohľadoch, neskôr spolupracovala s detskými časopismi Zornička a Dětský máj. Reč je o Ľudmile Podajvorinskej. Ešte dnes máme určite všetci v pamäti jej básničku o Žabiatku. Pamätáte si ako končí posledný verš? Recitujete ho deťom alebo ho vynechávate?

Mimi a Líza

Mimi a Líza. Nezvyčajný príbeh o dvoch kamarátkach, ktoré deťom ukážu, že byť iný je normálne. Nevidiaca Mimi a jej najlepšia priateľka Líza otvárajú tému tolerancie a dokážu deťom i vám, že zábavu a dobrodružstvá si viete užiť v rôznych životných situáciách. Animovaný príbeh na papier preniesli K. Keresová, K. Moláková a A. Salmela.