Silné a zaujímavé ženské hrdinky | Tip na dobrú knihu

  • Post published:8. marca 2021
  • Post category:Blog

Ženy vždy ovplyvňovali a menili životy. Boli silné, ťažké chvíle dokázali ľahko prežiť, poučiť sa z nich  a v budúcnosti z nich vyťažiť maximum. 

Ako hovorila Coco Chanel „Žena nazýva úspechom všetky svoje kapitulácie.“ Práve na deň žien by sme vám radi pripomenuli silné ženy – ženy hrdinky. Ženy, ktoré sú s nami, občas aj celé roky.

„Žena nazýva úspechom všetky svoje kapitulácie.“

Jana Eyrová

Jana Eyrová, najznámejšia postava od Charlotte Brönteovej, z čias romantizmu, nemala ľahké detstvo. Žila s tetou, ktorá ju neustále ponižovala a potom v sirotinci, kde neboli ideálne podmienky pre mladé dievča. Napriek tomu dokázala vyštudovať a stať sa vychovávateľkou v dome zámožného pána Rochestera. Aj napriek  ranám osudu stále počúvala hlas svojho srdca, neprepadala zbytočným emóciám, dvoch mužov odmietla, získala rodinu, peniaze a svoj vysnívaný život po boku milovaného muža.

Knihu u nás nájdete aj v anglickom jazyku a vo viacerých slovenských vydaniach.

Link na katalóg

Dá sa čerpať inšpirácia na život z 19. storočia? Štyri sestry z Malé ženy Vám dokážu, že áno! Pretože rodina, láska, priateľstvo, pravda a odvaha budú hodnotami navždy. Hlavnými hrdinkami sú romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Bet a rozmaznaná Amy, ktorých otec narukoval do vojny a zrazu sa z malých detí museli stať ženy, vysporiadať sa s chudobou a ísť osudu vpred. Kniha sa dočkala pokračovania a aj filmových spracovaní.

Link na katalóg

E0AF106B-003B-470D-9F8D-1EA491A645F2

Rozvod rodičov, nezvládnuté skúšky na škole, bulímia, popôrodná depresia, kríza v manželstve, sebevražedné sklony, nevera, rozvod, fotografi na každom rohu a napriek tomu kráčanie každý deň vopred, hoci aj cez mínové polia. Súkromie, ktoré patrí všetkým, ale aj tak oddaná verejnosti a venujúca sa charitatívnej činnosti. Mama dvoch princov, dcéra grófa, manželka následníka trónu a stále žena, ktorá bola jednou z nás. Za svoj krátky, len 36ročný život, stihla všetko a ešte navyše a preto jednoznačne medzi silné ženy patrí. Lady Di – princezná Diana.

Link na katalóg  

446FC036-E949-4077-8DD7-C9BC646F3CA9

Prejaviť svoju silu nie je tak zložité v pokojnom období. V čase vojny je sila človeka priam život zachraňujúca. V knihe 999 Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu to nedokázali len mladé dievčatá so židovským pôvodom, ktoré boli pod zámienkou práce deportované do Osvienčimu, kde museli každý deň nájsť silu, aby vstali, išli ďalej, aby vôbec prežili. Silu museli nájsť aj ich mamy, babky, tety, sestry, ktoré prichádzali o svoje milované a museli byť oporou pre mužskú časť rodiny. Taktiež sama autorka ukázala svoju silu, keď sa s odhodlaním a vervou pustila do skúmania izraelských, kalifornských a dokonca aj slovenských prameňov, aby čo najdôveryhodnejšie sprostredkovala to, čo nesmie ostať zabudnuté.

Link na katalóg

Kniha Dcéra ľudstva zasadená do fiktívnej budúcnosti, trochu scifi, no napriek tomu venujúca sa aktuálnym problémom – klesajúca pôrodnosť, ženské práva, sila ľudskej slobody. Romantický príbeh medzi Evou, poslednou ženou na svete, narodenou do sveta, do ktorého sa 50 rokov nerodili dievčatá,  ktorá má svet zachrániť rodením detí a Bramom, pôvodne zamestnancom organizácie, ktorá sa zaoberá ochranou Evy. Dokáže ich láska prekonať klamstvo  a manipulácie? Kniha už má aj pokračovanie J

Link na katalóg

96DAB204-B7D8-439D-9E99-026AD06FB4D7
16C5ECAD-0F0F-4FF2-B089-E6B5A0E7306A

Neviete si vybrať konkrétnu hrdinku? Poznáte našu prvú pilotku? Astronómku? Vedela byť žena silná už v 13. storočí? Hýbu ženy dejinami? Nestratia sa vo viac „chlapských“ odvetviach? Vedia byť ženy výnimočné aj bez feministického podtónu? Nech sa páči, náš výber: