Metriky
Metriky fungujú zväčša na princípe sledovania počtu citácií, pričom sa líšia najmä spôsobom výpočtu, dĺžkou sledovaného obdobia, zdrojom získaných informácií a predmetom skúmania. Citačné metriky môžeme považovať za kvantitatívne ukazovatele, ktoré sa zväčša sústredia na dva základné predmety:
- vedecké časopisy
- autorov
Metriky
H-index resp. Hirschov index = metrika, ktorá je obľúbená pri hodnotení vedeckých pracovníkov, ale dá sa využiť taktiež napríklad pri časopisoch. H-index sa vypočítava na základe počtu citácií a poradia najcitovanejších dokumentov. Hirschov index bol vytvorený v roku 2005 argentínskym fyzikom Jorgem Eduardom Hirschom.
H-index vedca má hodnotu, ktorá udáva koľko článkov autora má vyšší alebo rovnaký počet citácií, ako je poradové číslo práce, po zoradení prác vedca zostupne podľa citovanosti.
H-index sa nachádza ako indikátor v rôznych citačných databázach, uvádzajú ho aj dve najväčšie – Web of Science a Scopus.
H-index pre autora v Scopuse:
H-index pre autora vo WoS:
Impakt faktor (inak aj impact factor, faktor dopadu, faktor vplyvu; skrátene ako IF) = najviac uznávaná metrika z hľadiska hodnotenia kvality vedeckých časopisov. Vypočítava sa zvlášť pre každý kalendárny rok na základe počtu citácií článkov, ktoré v časopise vyšli v predchádzajúcich dvoch rokoch. Počet citácií sa sleduje za daný rok, pre ktorý sa impakt faktor počíta. Celkovú množinu článkov, ktoré sa berú do úvahy pri impakt faktore tvoria tzv. citovateľné články. Medzi citovateľné články sa nepočítajú editoriály, abstrakty, letters, a podobne, avšak v prípade ich citovania sa citácie na ne zarátavajú do celkového počtu.
Všeobecný vzorec na výpočet impakt faktoru pre rok x:
IF(x) = A/B
A= celkový počet citácií, ktoré v roku x získali články vydané v roku x-1 a x-2
B= celkový počet článkov, ktoré vyšli v časopise v rokoch x-1 a x-2
Hoci existuje všeobecný vzorec na vypočítavanie impakt faktoru, v bežnej praxi sa tento indikátor nepočíta manuálne, ale využíva sa číslo, ktoré sa nachádza v scientometrickej databáze Web of Science. Impakt faktor časopisu vieme nájsť vo Web of Science v tom prípade, ak sa časopis nachádza v jednom z jeho stálych indexov SCIE, SSCI alebo AHCI. Časopisy indexované v ESCI impakt faktor pridelený nemajú. Metriky k časopisom nájdeme v Journal Citations Reports (JCR):
https://jcr.clarivate.com/jcr/home
Metrika je pomenovaná ako Journal Impact Factor (JIF). V JCR je vždy podrobne rozpísané, na základe akého spôsobu bol impakt faktor vypočítaný. Ak má časopis pridelený impakt faktor, môže sa tiež označovať ako impaktovaný.
Impakt faktor časopisu v JCR
5-ročný impakt faktor = metrika, ktorá funguje na rovnakom princípe určovania hodnoty a vplyvu časopisu ako impakt faktor, s tým rozdielom, že berie do úvahy päťročné časové obdobie.
Najmä sociálne a humanitné vedy sa vyznačujú tým, že ich články potrebujú dlhšie časové obdobie k tomu, aby boli citované. 5-ročný impakt faktor je reakciou na nedostatky bežného, dvojročného impakt faktoru. Zohľadňuje požiadavky disciplín, ktoré sú charakteristické tým, že sú citované po dlhšom časovom období, a zároveň zachováva princípy klasického impakt faktoru.
Všeobecný vzorec na výpočet 5-ročného impakt faktoru pre rok x:
5IF(x) = A/B
A= celkový počet citácií, ktoré v roku x získali články vydané v roku x-1, x-2, x-3, x-4 a x-5
B= celkový počet článkov, ktoré vyšli v časopise v rokoch x-1, x-2, x-3, x-4 a x-5
Rovnako ako klasický impakt faktor, 5-ročný impakt faktor sa dá vyčítať z databázy WoS, ktorá čerpá údaje z JCR.
5-ročný impakt faktor v JCR
Impakt faktor a 5-ročný impakt faktor
Kvartil v kategórii – JCR (Quartile in Category – JCR) = metrika, ktorá na základe vymedzených kritérií rozdeľuje časopisy do štyroch množín – kvartilov, podľa ich kvality a hodnoty. Najlepšie hodnotený je prvý kvartil (Q1). Kvartily sa v JCR vymedzujú na základe hodnoty IF, pričom vždy je kvartil časopisu určený len v rámci konkrétnej kategórie, do ktorej je časopis zaradený.
Kvartil je časopisu v JCR priradení na základe toho, v ktorej štvrtine sa časopis nachádza podľa hodnoty svojho impakt faktoru:
Q1 – najlepších 25%
Q2 – 26-50%
Q3 – 51-75%
Q4 – 76-100%
Kvartil časopisu vo WoS
Údaje o zmenách kvartilu časopisu v priebehu rokov – JCR
Percentil impakt faktora časopisu (Journal Impact Factor percentile; JIF percentile) = určuje poradie časopisu vo svojej vymedzenej kategórii. Poradie je vyjadrené percentilom a ukladá relatívnu pozíciu časopisu. JIF percentil vyjadruje koľko % časopisov má horšie výsledky (podľa IF) než vybraný časopis v danej kategórii. Percentil je obdobným spôsobom hodnotenia časopisu ako kvartil, líši sa najmä tým, že poskytuje podrobnejšiu informáciu (presné číslo v %).
Každá vedná disciplína sa vyznačuje iným tempom citovania, a preto nie je možné porovnávať časopisy z iných odborov na základe hodnoty impakt faktoru. Prekonať interdisciplinárne rozdiely pri potrebe porovnávania a hodnotenia pomáhajú kvartily a metrika JIF percentil. JIF percentil slúži k porovnaniu časopisov v rôznych kategóriách na základe normalizovaného skóre podľa poradia časopisu vo svojej vlastnej kategórii.
JIF Percentile pre časopis v JCR
Journal Citation Indicator (JCI) = metrika na úrovni časopisu s normalizovanou hodnotou pre rôzne oblasti výskumu, ktorá slúži k porovnávaniu kvality časopisov naprieč vednými disciplínami. Prvýkrát bola metrika zverejnená v júni 2021 na platforme WoS. Journal Citation Indicator sa vypočítava pre všetky časopisy vo Web of Science Core Collection™ – vrátane tých, ktoré nemajú Journal Impact Factor.
Hodnota JCI je priemerná hodnota Category Normalized Citation Impact (CNCI) všetkých citovateľných položiek (článkov a reviews) publikovaných v predchádzajúcich troch rokoch. (Napríklad pre výpočet metriky JCI za rok 2021 sú analyzované roky 2018, 2019 a 2020.) CNCI je metrika na úrovni článku, ktorá používa tri dôležité aspekty na normalizáciu: oblasť (kategóriu), typ dokumentu (článok, review atď.) a rok vydania. Výsledná hodnota CNCI predstavuje relatívny citačný vplyv daného článku, ako pomer citácií v porovnaní s globálnym východiskom. Hodnota 1,0 predstavuje svetový priemer, teda to znamená, že publikované práce v rámci časopisu získali počet citácií, ktorý sa rovná priemernému počtu citácií v danej kategórii. Hodnoty vyššie ako 1,0 znamenajú nadpriemerný citačný vplyv (2,0 je dvojnásobok priemeru) a nižšie ako 1,0 znamenajú nižší ako priemer.
JCI sa od JIF líši viacerými aspektmi. Jedným z nich je to, že výpočet JIF je založený na citáciách uskutočnených v roku metriky, zatiaľ čo JCI počíta citácie z akéhokoľvek časového obdobia po zverejnení článku, až do konca aktuálneho roku (roku metriky).
Viac informácií o JCI:
JCI pre časopis v JCR
SCImago Journal Rank (SCImago Journal Rank Indicator, skrátene SJR) = metrika prestíže, ktorá vyjadruje vplyv priemerného článku časopisu. SJR je založené na myšlienke, že nie všetky citácie sú si navzájom rovné. SJR meria vedecký vplyv časopisu tým, že berie do úvahy nielen počet citácií, ale tiež prestíž časopisov, z ktorých dané citácie pochádzajú. Metrika SJR je založená na „kvalite“ získaných citácií, nie na ich kvantite. Táto metrika bola vytvorená vďaka spolupráci Elsevieru so spoločnosťou Scimago, informácie o SJR sa nachádzajú v databáze Scimago Journal & Country Rank, odkiaľ je metrika importovaná aj do Scopusu.
Profil časopisu v databáze Scopus s metrikami
SJR časopisu v databáze Scimago Journal & Country Rank
Kvartily v kategóriách – SJR (Quartiles in Categories – SJR) = podobne, ako v prípade JCR kvartilu, aj kvartil v SJR rozdeľuje vedecké časopisy do štyroch kvalitatívnych množín, pričom prvý kvartil predstavuje 25 % najkvalitnejších časopisov v danej kategórii. Rozhodujúcim kritériom pre zaradenie do kvartilu je číslo SJR, pričom však platí, že časopis má pridelený kvartil pre každú jednu kategóriu, do ktorej je zaradený.
Prehľad kvartilov pre časopis v Scimago Journal & Country Rank
V databáze Scopus sa nachádzajú metriky CiteScore a SNIP.
CiteScore = metrika, ktorá funguje na podobnom princípe ako impakt faktor. Jedná sa o priemerný počet citácií, ktoré v danom kalendárnom roku, získali články vydané v predchádzajúcich štyroch rokoch. CiteScore sa v minulosti určovalo na základe citácií z troch predchádzajúcich rokov, po novom (od roku 2020) ho však určujú štyri roky.
Všeobecný vzorec na výpočet CiteScore pre rok x:
CiteScore(x) = A/B
A= celkový počet citácií, ktoré v roku x získali články vydané v roku x-1, x-2, x-3 a x-4
B= celkový počet článkov, ktoré vyšli v časopise v rokoch x-1, x-2, x-3 a x-4
CiteScore časopisu v Scopuse
CiteScore Rank = sa odvodzuje od samotného CiteScore tak, že poukazuje na pozíciu časopisu v rámci kategórie. Jedná sa teda o hodnotu vyjadrujúcu rank (poradie) časopisu na základe zoradenia časopisov podľa údajov z CiteScore v rámci určitej kategórie. Platí pravidlo, že pre každú kategóriu je v jednom roku časopis stanovený jeden originálny rank.
CiteScore Percentile = označuje relatívnu pozíciu časopisu v rámci jeho kategórie. Daná hodnota x % pritom vyjadruje percentuálnu hodnotu množstva časopisov, ktoré majú nižšiu hodnotu metriky CiteScore ako daný časopis.
Hodnoty pre CiteScore Rank a CinteScore Percentile v databáze Scopus
Source Normalized Impact per Paper (SNIP) = metrika, ktorú vytvoril profesor Henk Moed. SNIP meria a hodnotí citovanosť časopisu v kontexte jeho vedného odboru. Určuje sa tak vážená hodnota citácie na základe celkového počtu citácií v konkrétnej vednej disciplíne.